Evolution S355CPSL Instructions Originales page 5
Table des Matières
Les langues disponibles
  • FR
Les langues disponibles
  • FRANÇAIS, page 60
www.evolutionpowertools.com
SPECIFICATIONS
MACHINE
Motor (UK/EU) 220V-240V ~ 50Hz
Motor (UK) 110V ~ 50Hz
Motor (USA) 120V ~ 60Hz
Motor (AUS) 240V ~ 50Hz
Speed (No Load) @ 110V
Speed (No Load) @ 120V
Speed (No Load) @ 220-240V
Weight (With Blade)
Power Cord
CUTTING CAPACITY
Mild Steel Plate (Max. Thickness)
Stainless Steel Plate (Max. Thickness)
Square Tube at 90˚
Square Tube at 45˚
Rectangle Tube at 90°
Rectangle Tube at 45°
Round Tube at 90°
Round Tube at 45°
Minimum Cut Off Piece Length
BLADE
Diameter
Bore
Kerf
Mild Steel Blade No. Teeth
NOISE EMISSION DATA*
Sound Pressure Level L
PA
Sound Power Level L
WA
MODELS
United Kingdom
United States
Europe
Australia
◊ Stainless Steel blade must be fitted.
equipment (e.g. dimming lights). So for technical reasons we advise, if the mains-impedance is Zmax< 0.069Ω, these
S355CPSL
METRIC
IMPERIAL
15A
1450 min
1450 rpm
-1
23.1 kg
51 lbs
3 m
10 feet
12mm
1/2"
5mm ◊
13/64" ◊
120 x 120mm
4-3/4 x 4-3/4"
89 x 89mm
3-1/2 " x 3-1/2"
95 x 180mm
3-3/4 x 7-1/8"
78 x 95mm
3-1/8" x 4-3/8"
Ø 130mm
Ø 5-1/8"
Ø 105mm
Ø 4-1/8"
8mm
5/16"
355mm
14"
25.4mm
1"
2.4 mm
.094"
66
120V: 94,9 dB(A)
120V: 107,9 dB(A)
(120V) 083-0010