Page 3
Page 4
Page 5
Page 6
Page 8
Installation Instructions Unit Dimensions Model Dimension UUY24ZGDAA 21-1/4(540) 21-1/4(540) 48-1/4(1224) 11-5/8(295) 20(508) UUY36ZGDAA UUY48ZGDAA 24-3/4(630) 21-1/4(540) 57(1448) 11-5/8(295) 20(508) UUY60ZGDAA Installation Clearances 24” clearance is required for filter, coil, or blower removal and service access. The air handler can be installed in a closet with a false bottom to form a return air plenum or be installed with a return air plenum under the air handler.
Page 9
Control Box Assembly Blower Wheel Fan Motor Secondary Drain Pan Evaporator Assembly Primary Drain Pan Model Cooling capacity (ton) Optional electric heater (kW) UUY24ZGDAA UUY36ZGDAA UUY48ZGDAA UUY60ZGDAA Model Motor @ 230V ~, 60Hz UUY24ZGDAA UUY36ZGDAA UUY48ZGDAA UUY60ZGDAA Model Filter Size UUY24ZGDAA 20”...
Page 10
Page 11
Page 12
Page 13
Page 14
Page 15
Page 16
Page 17
Page 18
Page 19
Page 21
Page 22
Page 23
Page 25
Page 26
Page 27
Page 28
Page 29
Instructions d’installation Outils nécessaires pour l’installation • Câble de thermostat 18-8. • Microvacuomètre • Clé 5/8 (16 mm), 7/8 (22 mm), 1 po (25 mm) ou • Adaptateur « mini-split » (5/16 po F à 1/4 po M) réglable • Azote* •...
Page 30
Page 31
Blower Wheel Fan Motor Secondary Drain Pan Evaporator Assembly Primary Drain Pan Modèle Capacité de Élément chauffant en option refroidissement (kW) (tonne) UUY24ZGDAA UUY36ZGDAA UUY48ZGDAA UUY60ZGDAA Modèle Motor @ 230V ~, 60Hz UUY24ZGDAA UUY36ZGDAA UUY48ZGDAA UUY60ZGDAA Modèle Taille du filtre UUY24ZGDAA 20”...
Page 32
Page 33
Page 34
Page 35
Page 36
Page 37
Page 38
Page 39
Page 40
Page 41
Page 42
Page 43
Page 44
Page 46
Page 47
Page 48
Page 49
Page 50
Instrucciones de Instalación Herramientas Requeridas para la Instalación • Cable del termostato de 18-8 • Medidor de micrones • 5/8” (16mm), 7/8” (22mm), 1” (25mm) o llave ajustable • Adaptador para mini split (5/16”F a 1/4”M) • Refrigerante R-410A* • Nitrógeno* •...
Page 51
Instrucciones de Instalación Dimensiones de la Unidad Modelo Dimensión UUY24ZGDAA 21-1/4(540) 21-1/4(540) 48-1/4(1224) 11-5/8(295) 20(508) UUY36ZGDAA UUY48ZGDAA 24-3/4(630) 21-1/4(540) 57(1448) 11-5/8(295) 20(508) UUY60ZGDAA Espacios Libres de la Instalación Se requiere un espacio libre de 24” para el retiro y acceso al servicio del filtro, bobina o soplador.
Page 52
Assembly Blower Wheel Fan Motor Secondary Drain Pan Evaporator Assembly Primary Drain Pan Modelo Capacidad de Calentador eléctrico opcional enfriamiento (ton) (kW) UUY24ZGDAA UUY36ZGDAA UUY48ZGDAA UUY60ZGDAA Modelo Motor @ 230V ~, 60Hz UUY24ZGDAA UUY36ZGDAA UUY48ZGDAA UUY60ZGDAA Modelo Tamaño del filtro UUY24ZGDAA 20”...