Electrolux E30WD75ESS1 Instructions D’installation
Les langues disponibles
Les langues disponibles
Liens rapides
iNSTALLATiON
AND SERVICE MUST BE PERFORMED BY A QUALiFiED
iNSTALLER.
iMPORTANT:
SAVE FOR LOCAL ELECTRICAL iNSPECTOR'S USE.
READ AND SAVE THESE INSTRUCTIONS
FOR FUTURE REFERENCE.
FOR YOUR SAFETY: Do not store or use gasoline or other flammable
vapors and liquids in the
vicinity of this or any other appliance.
GENERAL iNFORMATiON
The Warm & Serve Drawer can be used:
As a stand alone appliance
As a combination Warm & Serve Drawer with a 30" (76 cm) built-in oven mounted above
must be capable of supporting 100 Ibs (45 Kg).
Warm & Serve Drawer Dimensions
NOTE: A 60" (152 cm) long cable is supplied with the
Warm & Serve Drawer.
Stand Alone installation
10" (25,4 cm)
301' ( 76,2cm)
28 1/2 " (72,4crn)
24" (61 cm)
IMPORTANT:
The Warm & Serve Drawer runs off a
single phase three-wire
120 volt, 60 hertz, AC only
electrical supply with ground.
Combination
Warm
& Serve Drawer/
30" (76 cm) Built-in
Oven
Installation
Caution: Two 3" (7,6 cm) wide X
3/4" (1,9 cm) thick planks haveto
be install and they should be able
to support 200 pounds. (90,7 Kg)
B\
H* =10 1/8" (25.7 cm) Min. is a Critical
dimension
and has to be respected.
J** = 3" (7.6cm) Max. Electrical ,Junction Box for wall oven can he
lower than warmer drawer cutout or higher than walloven
cutout.
30"(76,2cm)
28 1/2" (72,4crn)24' (61cm) 1 1/2"(3,8crn)
Dependson critical
dimensionN
Printed in United States
P!N 318201801
(0605)
Rev.
English
pages 1_2; Espanol - p_iginas 3-4
Francais
pages 5%; Notes _ pages 7_8