Electrolux Icon E30EW85PPSD Instructions D'installation
Four encastré électrique
Les langues disponibles
Les langues disponibles
Liens rapides
ELECTRIC WALL OVEN INSTALLATION INSTRUCTIONS
INSTALLATION AND SERVICE MUST BE PERFORMED BY A QUALIFIED INSTALLER.
IMPORTANT: SAVE FOR LOCAL ELECTRICAL INSPECTOR'S USE.
READ AND SAVE THESE INSTRUCTIONS FOR FUTURE REFERENCE.
FOR YOUR SAFETY: Do not store or use gasoline or other flammable vapors
and liquids in the vicinity of this or any other appliance.
Your new wall oven has been designed to fit a limited variety of cutout sizes to make the job
of installing easier. The first step of your installation should be to measure your current cutout
dimensions and compare them to the cutout dimensions chart below for your model. You may
find little or no cabinet work being necessary.
Do not remove spacers (if equipped) on the side walls of the built-in oven. These spacers
result in heat damage or fire.
NOTES:
1. Base must be capable of supporting 150 pounds (68 kg) for 27"
models and 200 pounds (90 kg) for 30" models.
2. Allow at least 21" (53.3 cm) clearance in front of oven for door
depth when it is open.
3. Dimension G (cutout depth) is critical to
the proper installation of the built-in oven.
If the oven decorative trim does not butt
against the cabinet, or if noise is heard
on convection models, verify dimension
G to assure it is the required depth.
4. For a cutout height greater than 28"
(71.1 cm) add one 2"(5 cm)
wide wood shim of appropriate
height to each side of the
opening under the appliance
side rails.
5. For a cutout height (H) greater
than 28
" (73 cm) you can
/
3
order a larger bottom trim
through a Service Center.
MODEL
27" (68.6 cm) Wall Oven
30" (76.2 cm) Wall Oven
MODEL
27" (68.6 cm) Wall Oven
30" (76.2 cm) Wall Oven
All dimensions are in inches (cm).
Printed in USA
(and Optional Electric or Gas Cooktop Combination)
B
Door Open
(see note 2)
27" and 30" Single Wall Ovens (Double ovens see Figure 2)
PRODUCT DIMENSIONS
A
CUTOUT DIMENSIONS AND CABINET WIDTH
F
Min.
Max.
24
/
(63.2)
(64.1)
(72.4)
1½" (3.8 cm)
C
27 1/4"
(69.2 cm)
(78.7 cm)
Spacer
D
A
2" (5 cm) Wide Wood
* Suggested distance from floor is 31" (78.7cm).
Minimum required distance is 4 ½" (11.4cm).
Figure 1
B
24
G (Min.)
H. Standard Height
(**Others, see notes 4 & 5)
Min.
27
(69.2)
(69.2)
United States
and Canada
I
G
F
H
31"*
2"
(5.1 cm)
Spacer if Needed
C
(62.5)
(71.8)
Max
27
1
1
PN 807153703 Rev. C (16/05)
English – pages 1-8
Español – páginas 9-16
Français -pages 17-24
Hole for
Cord
3"
(7.6 cm)
Electrical
Junction Box
D
(62.9)
(62.9)
I
(68.9) Min
(76.5) Min
Table des Matières
loading
Sommaire des Matières pour Electrolux Icon E30EW85PPSD
  • Page 17: Pour Votre Sécurité
  • Page 19: Directives Importantes De Sécurité
  • Page 20: Risque De Choc Électrique
  • Page 21: Installation Dans L'armoire
  • Page 24: Mise À Niveau Du Four Encastré
    INSTRUCTIONS D'INSTALLATION POUR FOUR ENCASTRÉ ÉLECTRIQUE (Combiné à une table de cuisson électrique ou à gaz (en option)) 18”(45.7 cm) Max. TABLE DE CUISSON À GAZ 4”(10 cm) 5” Max. 6 1/2” Min. (12.7 cm) (16.5 cm) Raccord évasé Côté droit de Prise l'armoire 120V/60Hz...