MVP30W6AST
The design and specifications are subject to change without prior notice for product improvement.
Consult with your dealer or manufacturer for details.
Chapitres
Table des Matières
loading
Sommaire des Matières pour Midea MVP30W6AST
  • Page 2: Table Des Matières
  • Page 3: Safety Instructions
  • Page 6: Specifications
    Please cut off the power before maintenance. • • This appliance has been designed for home use only, and may cause danger if used in special occasions. SAVE THESE INSTURCTIONS SPECIFICATIONS Model MVP30W6AST Voltage/Frequency 120V~/60Hz Rated power 323W Lighting power 1.5Wx2 Motor input power...
  • Page 7: Product Overview
  • Page 8 Dimensions unit: inch 6.73" 9.0'' 30" 18.58"...
  • Page 9: Select Installation Type
    Select Installation Type A. Vented Installation B. Non-Vented / Recirculation Installation A. Vented Installation • Roof Discharge This canopy hood is designed for venting through the roof or wall. A 6" round vent system is needed for installation (not included). The hood exhaust opening is 6"...
  • Page 10 8.5" 2"min. 6.5" Vents and electrical should be installed Vent and power 8.5" in the gray shaded supply cable areas to provide a entry location clean finished look 20" min. Side Side cabinet cabinet 30" Centerline Cooking surface CAUTION • Vent system must terminate to the outdoors except for non-vented (recirculating) installations.
  • Page 12: Product Installation
    PRODUCT INSTALLATION Wall Drilling And Bracket Fixing unit: inch 1.57'' 1.57'' 3.15'' 3.15'' 6.69'' 6.69'' Chimney 15.75" 15.75"+11.81'' 15.35''-24.41'' Vertical reference line As a first step, proceed with the following drawings: • A vertical line up to the ceiling or up to the upper limit, at the center of the area in which the hood is to be fitted.
  • Page 13: Important
  • Page 14 Pre-Assemble the Upper Chimney Cover : • Remove the protective foil from the Upper Decorative Chimney (2.2). • Slide the Upper Decorative Chimney trim (2.2) into the Lower Decorative Chimney trim. Install Duct and Insert Plug: • Install 6" duct over the flange on the fan body. •...
  • Page 16: Operation Instructions
  • Page 17: Cleaning And Maintenance
  • Page 18: Light Replacement
  • Page 19: Trouble Shooting
  • Page 20: Trademarks, Copyrights And Legal Statement
  • Page 21: Package Information
  • Page 22 www.midea.com...
  • Page 23: Hotte De Cuisine
  • Page 24: Lettre De Remerciement
  • Page 25: Consignes De Sécurité
  • Page 27: Pour Réduire Le Risque D'incendie De Graisse Sur La Cuisinière
  • Page 28: Conserver Ces Consignes
  • Page 29: Caractéristiques
    CARACTÉRISTIQUES Modèle MVP30W6AST Tension/Fréquence 120V~/60Hz Puissance nominale 323W Éclairage à del 1,5W x 2 Puissance d’entrée du moteur 320W Diamètre du tube d’air 150mm Flux d'air 450CFM Bruit 71dB(A) VUE D’ENSEMBLE DE L’APPAREIL Composants Réf. Qté. Composants du produit Corps de hotte, complet avec : Commandes, ventilateur léger, filtre.
  • Page 30: Dimensions
    Dimensions unité : pouce 6.73" 9.0'' 30" 18.58"...
  • Page 31: Sélectionner Le Type D'installation
    Sélectionner le type d’installation A. Installation ventilée B. Installation sans ventilation/recirculation A. Installation ventilée • Évacuation par le toit Cette hotte est conçue pour être ventilée à travers le toit ou le mur. Un système d’évent rond de 6" (15,2 cm) est nécessaire pour l’installation (non inclus). L’ouverture d’échappement de la hotte est ronde de 6"...
  • Page 32 8.5" 2" (5,1 cm) min. 6.5" Les évents et les circuits électriques Emplacement 8.5" doivent être de l’évent et de installés dans les l’entrée du câble zones grisées d’alimentation afin d’obtenir une 20 min. finition nette. Meuble Meuble latéral latéral 30"...
  • Page 34: Installation De L'appareil
    INSTALLATION DE L’APPAREIL Perçage des murs et fixation des supports unité : pouce 1.57'' 1.57'' 3.15'' 3.15'' 6.69'' 6.69'' Cheminée 15,75" (40 cm) 15,75"+11,81'' 15,35''-24,41'' Ligne de référence (40 cm+30 cm) (39 cm-62 cm) verticale • Une ligne verticale jusqu’au plafond ou jusqu’à la limite supérieure, au centre de la zone dans laquelle la hotte doit être installée.
  • Page 36: Risque D'électrocution
    • Enlevez la feuille de protection de la cheminée décorative supérieure (2.2). • Glissez la garniture de cheminée décorative supérieure (2.2) dans la garniture de cheminée décorative inférieure. • Installez un conduit de 6" (15,2 cm)sur la bride du corps du ventilateur. •...